10 lat temu Szczucin odzyskał prawa miejskie

Pierwsze wzmianki o Szczucinie jako osadzie pochodzą z 1326 roku. Osada istniała już na początku XIV w. Szczucin był własnością rycerską, jego mieszkańcy trudnili się flisactwem, połowem ryb, rolnictwem, drobnym rzemiosłem. Szczucin rozwijał się głównie dzięki żegludze na Wiśle. Nad Wisłą powstał port rzeczny, za pośrednictwem którego wysyłano na północ drewno z Puszczy Sandomierskiej, zboże dostarczane niemal z całej Małopolski oraz inne towary.  W Szczucinie znajdowała się przeprawa przez Wisłę, wiódł tędy trakt handlowy północ – południe o ponadregionalnym znaczeniu. 
 
Szczucin posiadał prawa miejskie w latach 1780–1934. W 1934 r., w wyniku reformy samorządowej utworzono gminę Szczucin. Nie pomogły protesty mieszkańców domagających się zatwierdzenia praw miejskich. Szczucin nie spełniał podstawowego kryterium, pozwalającego zachować status miasta: liczył mniej niż 3 tys. mieszkańców. W 1936 r. ostatecznie zdegradowany został urzędowo do rangi wsi.
 
Do końca 2008 r. był wsią. 1 stycznia 2009 r. Szczucin na nowo stał się miastem. 1 stycznia 2009 roku, po 75 latach, Szczucin odzyskał prawa miejskie. Zapraszamy do zapoznania się z materiałem z uroczystości nadania praw miejskich Szczucina.
 
 
Zapraszamy do obejrzenia skrótów z wydarzenia: