Niewidzialny zabójca.

Apel Pogotowia Ratunkowego w Dąbrowie Tarnowskiej:

Przełom jesieni i zimy to czas, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy. W tym okresie wzrasta liczba zatruć tlenkiem węgla (CO) Służby ratunkowe odnotowują duży wzrost wyjazdów do zatruć tlenkiem węgla.

W związku z tym, zwracamy się do mieszkańców powiatu dąbrowskiego o zwrócenie szczególnej uwagi na zabójcę jakim jest tlenek węgla.

Czad jest gazem bardzo podstępnym. Z hemoglobiną ( białkiem odpowiedzialnym do transportu tlenu, znajdującym się w czerwonych ciałkach krwi) łączy się ok 300 razy łatwiej i szybciej niż tlen.  Jeśli więc CO znajduje się w powietrzu, bardzo szybko dostanie się do całego organizmu, powodując zatrucie i śmierć.

Stężony Tlenek węgla może zabić w 60 sekund !!!

Tlenku węgla nie da się w żaden sposób wyczuć – ponieważ jest bezwonny i bezbarwny. Powstaje podczas niecałkowitego spalania różnych substancji: węgla, gazu, benzyny, drewna. Dzieje się tak głównie wtedy, gdy urządzenia grzewcze jest niesprawne, zanieczyszczone albo wentylacja w pomieszczeniu jest niewłaściwa. Czad zabija najczęściej w źle wentylowanych łazienkach z piecykiem gazowym lub w domach ogrzewanych piecami węglowymi albo gazowymi, bądź też kominkami.

Objawy zatrucia tlenkiem węgla (CO):
– ból głowy o nasileniu tym większym, im większe jest stężenie tlenku węgla,
– zawroty głowy,
– nudności i wymioty,
– utrata przytomności,
– zaburzenia widzenia,
– drgawki,
– zaburzenia układu krążeniowo-oddechowego,
– zatrzymanie krążenia( śmierć ),

Co robić, gdy ktoś z domowników ulegnie zatruciu?
Przede wszystkim zadbać o własne bezpieczeństwo, aby osoba która udziela pomocy również się nie uległa zatruciu. Otworzyć wszystkie drzwi        i okna i wezwać pomoc (999,998,112). Jeśli jest to możliwe, zapewniając sobie bezpieczeństwo (i tylko wtedy!), wynieść poszkodowanego w miejsce zapewniające dopływ świeżego powietrza. Jeżeli poszkodowany jest nieprzytomny i oddycha –należy ułożyć w pozycji bocznej bezpiecznej, okryć kocem, i monitorować jego stan aż do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego.

Jak się chronić siebie i rodzinę ?

Koniecznie należy zadbać, aby systemy grzewcze i wentylacyjne były sprawne i bezwzględnie robić okresowe przeglądy. Warto kupić do domu czujnik tlenku węgla. Podczas kąpieli nie zamykaj drzwi łazienki na klucz ani na zasuwę, aby w razie potrzeby nie blokować dostępu dla ratowników. Kontroluj czy osoba która przebywa w łazience nie zgłasza niepokojących objawów , lub jest w niej zbyt długo. To wszystko pozwoli ochronić nasze życie oraz życie naszych bliskich.

Źródło: http://zozdt.pl