Centrum Usług Wspólnych - projekt finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

Urząd Miasta i Gminy Szczucin rozpoczął realizację projektu Centrum Usług Wspólnych z RPO. W projekcie uczestniczy 22 jednostki samorządu terytorialnego z subregionu tarnowskiego w tym Gmina Szczucin W wyniku realizacji projektu utworzone zostanie Centrum Usług Wspólnych (CUW).

 
Głównym celem projektu  jest ujednolicenie i unowocześnienie systemów przechowywania danych, ich przetwarzania, obróbki, udostępniania i wymiany. CUW nie tylko zapewni dostęp jednostek samorządu do nowoczesnych technologicznie, zdalnych systemów informatycznych, na które nie mogłyby sobie pozwolić  działając samodzielnie, ale także zmniejszy dystans pomiędzy mieszkańcami, a urzędami.
 
Projekt ma wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa przetwarzania danych, wymianę doświadczeń między gminami oraz zredukować koszty w samorządach. Co więcej: w ramach CUW powstanie nowocześnie wyposażona, odporna na sytuacje kryzysowe serwerownia. Zatrudnieni specjaliści z branży IT służyć będą swoją pomocą, a przepływ danych pomiędzy różnymi systemami będzie automatyczny.
 
Skorzystają również mieszkańcy. W ramach projektu powstanie aplikacja, dzięki której każdy z mieszkańców subregionu bez wychodzenia z domu będzie mógł sprawdzić stan sprawy. Jak przystało na administrację XXI wieku, dzięki aplikacji, mieszkańcy będą mieli także okazję sprawdzić na jakim etapie procedury administracyjnej jest aktualnie załatwiana przez nich sprawa.
 
Wartość projektu to prawie 10 mln zł, przy czym dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 wyniesie 6,2 mln zł. Pomysłodawcą powstania CUW było miasto Tarnów, w projekt włączyło się 21 partnerów z subregionu tarnowskiego: powiat tarnowski oraz gminy: Bolesław, Ciężkowice, Dąbrowa Tarnowska, Gnojnik, Gręboszów, Iwkowa, Mędrzechów, Olesno, Pleśna, Radłów, Ryglice, Skrzyszów, Szczucin, Szczurowa, Szerzyny, Tuchów, Wierzchosławice, Wojnicz, Zakliczyn i Żabno.
 
Uroczyste podpisanie umowy o dofinansowanie miało miejsce w środę, 23 listopada 2016 r w Ratuszu w Tarnowie. Pod koniec 2018 roku Tarnów i 21 jednostek z subregionu tarnowskiego w tym Gmina Szczucin utworzą Centrum Usług Wspólnych (CUW). Projekt zintegruje platformy samorządowe i usprawni przepływ informacji pomiędzy urzędami i ich wydziałami. Dzięki projektowi mieszkańcy załatwią również wiele spraw bez wychodzenia z domu. 6,2 mln zł przeznaczonych na CUW pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020.