8 marca – Dzień  Kobiet

 
Początków Dnia Kobiet należy dopatrywać się już w starożytnym Rzymie. Wówczas obchodzono Matronalia. Było to święto przypadające na pierwszy tydzień marca. 
Rzymianie czcili początek nowego roku, płodność i macierzyństwo. Z szacunku i uznania dla swoich kobiet, mężczyźni obdarowywali swoje wybranki prezentami i spełniali ich życzenia. Z kolei panie składały dary w postaci kwiatów bogini Junony, u której wypraszały szczęście w życiu małżeńskim. Co ważne, zwyczaj ten praktykowały tylko zamężne kobiety.
Mimo, że w Polsce święto to kojarzone jest przede wszystkim z ideologią PRL i symbolicznym czerwonym goździkiem, to z założenia Międzynarodowy Dzień Kobiet jest uczczeniem pamięci sufrażystek, które walczyły o równouprawnienie kobiet, równe traktowanie w pracy i taką samą wypłatę za jednakowo wykonaną pracę. 
Początki obchodów tego święta związane są ze strajkami w Stanach Zjednoczonych. Podczas jednego z nich, w 1909 roku kobiety sprzeciwiające się uciskowi w firmie, zostały zamknięte w fabryce, gdzie wybuchł pożar. Zginęło w nim 126 kobiet.
Zazwyczaj panie w tym dniu otrzymują w prezencie słodycze i kwiaty. Goździki nadal są niezwykle popularnym kwiatem. Obok niego królują tulipany i czerwone róże.