Agnieszka Ząbek w Kadrze Polski Karate SHINKYOKUSHIN

W dniu 16 lutego 2019 roku w Hali Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu odbył się Turniej Kwalifikacyjny do Mistrzostw Europy U-21 i Mistrzostw Świata Open oraz Turniej Karate Kyokushin U-18. Zawody zostały zorganizowane przez Wojnicki Klub Sportowy Kyokushin Karate.

Sędzią głównym zawodów był Sensei Wojciech Radziewicz (4 dan). Karatecy startowali w dwóch konkurencjach: kata i kumite. Wyjątkowym punktem zawodów był pokaz wykonywany przez sensei, wychowanków ś.p. Shihana Wiesława Gwizda.

W kwalifikacjach wzięło udział 46 zawodników z 19 ośrodków z całej Polski. Agnieszka Ząbek mieszkanka gminy Szczucin otrzymała powołanie do kadry w dwóch kategoriach kata i kumite. Agnieszka w czerwcu 2019 roku będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy w Pradze.

Swoją przygodę z karate Agnieszka rozpoczęła w 2006 roku. Do przyjścia na trening nakłoniła ją koleżanka, która już wcześniej ćwiczyła, jednak początkowo – jak mówi Agnieszka – nie było to nic ,,na dłuższą metę".

Treningi prowadził śp. Shihan Wiesław Gwizd i tak na prawdę dzięki niemu chciałam w to iść dalej. Shihan jako pierwszy dostrzegł we mnie potencjał i zaczął mnie zabierać na turnieje karate – wspomina Agnieszka.

Początkowo nie odnosiła żadnych sukcesów, wręcz przeciwnie. Czasem udało się ,,coś zdobyć,, ale bez rewelacji. Przełomowym momentem jej kariery sportowej było zakwalifikowanie się do Mistrzostw Europy Karate Shinkyokushin w 2012. Zajęła wtedy 4 miejsce i zaraz po tym wydarzeniu pojawiły się pierwsze podia na ogólnopolskich turniejach karate. Niestety w 2015 roku podczas walki na turnieju Austria Open w Wiedniu zerwała więzadła w kolanie i straciła formę. Przez prawie rok nie ćwiczyła wcale, jednak cały czas myślałam o powrocie do treningów. Odzyskanie sprawności po dwóch operacjach zajęło jej dużo czasu. O startowaniu w zawodach nie było mowy, ponieważ bała się, że mogłaby znowu uszkodzić kolano.

Z czasem zaczęła startować w konkurencji kata, ponieważ jest ona bezkontaktowa, to znaczy zawodnicy przedstawiają jedynie schemat określonych technik.

W tej kategorii zdobyła 3 miejsce na kwalifikacjach do Mistrzostw Europy w 2017 roku i zostałam zawodniczką rezerwową. Z czasem się przełamała i zaczęła startować w kumite czyli w walkach. Pierwszy medal po przerwie zdobyła w Opolu zajmując 2 miejsce, później w Skarżysku Kamiennej 3 miejsce oraz w Rzeszowie 3 miejsce na międzynarodowym turnieju Carpathia Cup.

Aktualnie Agnieszka Ząbek posiadam brązowy pas, 1 kyu i jest to ostatni stopień szkoleniowy przed czarnym pasem.

Kolejny stopień planuje zdobyć na międzynarodowym obozie w 2020 roku.

Jak sama mówi - egzamin na czarny pas jest bardzo trudnym egzaminem i wymaga zdecydowanie więcej pracy niż przygotowania do Mistrzostw Europy. Mimo wszystko jestem niezwykle dumna, że mogę reprezentować nasz kraj na arenie międzynarodowej i będę dążyć do tego by uzyskać jak najlepszy wynik

Gratulujemy Agnieszce powołania do kadry i trzymamy kciuki za jak najlepsze wyniki na Mistrzostwach Europy i zdobycie wymarzonego czarnego pasa.