Dożynki Powiatowe 2018

W niedzielę 26 sierpnia w Ujściu Jezuickim, Gmina Gręboszów odbyło się tegoroczne Święto Powiśla Dąbrowskiego. Święto Powiśla Dąbrowskiego jest połączeniem Dożynek Powiatowych z Targami Gospodarczymi. Tym razem organizatorem powiatowego święta plonów było Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego wraz z Gminą Gręboszów. Gospodarze włożyli dużo serca, przygotowując ciekawą imprezę - szkoda tylko, że do atmosfery radosnego święta nie dostroiła się... pogoda, ale nawet padający deszcz nie zakłócił uroczystości.
Dożynki rozpoczęły się tradycyjnie Mszą Świętą polową. Po której zakończeniu, poświęcono przyniesione na uroczystość wieńce dożynkowe. 
Druga część obchodów odbywała się na stadionie sportowym w Ujściu Jezuickim, gdzie poszczególne gminy powiatu dąbrowskiego oraz lokalni przedsiębiorcy i instytucje prezentowały swoje oferty.
Stoisko wystawowe Gminy Szczucin przygotowane przez Samorządowe Centrum Kultury i Bibliotek prezentowało dorobek artystyczny i kulturalny naszej gminy. Niewątpliwą atrakcją naszego stoiska były smakołyki przygotowane przez Panie ze Stowarzyszenia  Mieszkańców Wsi Wola Szczucińska. Skosztować można było między innymi: orzeszków szpinakowych, placków na blasze, różnego rodzaju pierogów oraz pysznych ciast. Poza stoiskiem Naszą Gminę reprezentował również Chór Clave de sol z Dyrygentem - Iloną Mach.
Jak co roku podczas Święta Powiśla Dąbrowskiego odbyły się konkursy na najpiękniejsze wieńce tradycyjne i nowoczesne, na najlepsze ośpiewanie wieńca dożynkowego jak również na najciekawsze stoisko wystawowe komercyjne lub przygotowane przez stowarzyszenia. 
W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy w kategorii wieńca współczesnego I miejsce ex aequo zajęły dwa sołectwa z naszej gminy: Sołectwo Brzezówka oraz 
Sołectwo Suchy Grunt, miejsce II zajęło Sołectwo Borki. W kategorii wieńca tradycyjnego również zajęliśmy pierwsze miejsce, zwyciężył wieniec Sołectwa Lubasz.
Ponadto Kapela Wiślanie wywalczyła III miejsce w konkursie na ośpiewanie wieńca.
W kategorii stoisk wystawowych zwyciężyło stoisko Koła Gospodyń Wiejskich z Mędrzechowa oraz firma Gaz System. Drugie miejsce uzyskało Koło Gospodyń Wiejskich z Mędrzechowa oraz Zakład Produkcyjno Handlowo-Usługowy Stanisław Chrabąszcz. Na trzecim miejscu podium wspólnie znalazły się: firma RadBet z Radgoszczy i Środowiskowy Dom Samopomocy z Dąbrowicy.
 
Klasyfikacja wieńców w kategorii wieńca tradycyjnego:
I miejsce (ex aequo) 
Gmina Bolesław
Sołectwo Olesno
Sołectwo Lubasz
Koło Gospodyń Wiejskich Radgoszcz
II miejsce (ex aequo)
Sołectwo Borki
Sołectwo Strojców
Gmina Gręboszów
Gmina Mędrzechów
III miejsce
Sołectwo Laskówka Chorąska
Klasyfikacja wieńców w kategorii wieńca współczesnego:
I miejsce (ex aequo)
Sołectwo Brzezówka
Sołectwo Suchy Grunt
II miejsce
Sołectwo Nieczajna Górna
III miejsce
Sołectwo Laskówka Chorąska