Dzień Ojca

23 czerwca Dzień Ojca.

Co prawda Dzień Ojca nie jest tak hucznie obchodzony jak święto mam i nie ma długiej tradycji, ale jest równie ważnym wydarzeniem. Święto ojców obchodzone jest na całym świecie w różnych terminach. W Polsce i Nikaragui jest to właśnie 23 czerwca. Najwcześniej, bo już 19 marca świętują ojcowie m.in. we Włoszech i Hiszpanii. W Niemczech data ta powiązana jest z dniem uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego. Litwini obchodzą Dzień Ojca w pierwszą niedzielę czerwca, Austriacy - w drugą, a mieszkańcy m.in. Wielkiej Brytanii, Holandii i USA - w trzecią. Ojcowie w krajach skandynawskich muszą czekać na swoje święto aż do drugiej niedzieli listopada.

Po raz pierwszy cześć wszystkim ojcom oddano 19 czerwca 1910 r. w amerykańskiej miejscowości Spotkane. Pomysłodawczynią święta była kobieta. Sonora Louise Smart Dodd chciała w ten sposób oddać hołd swojemu tacie, który po śmierci jej mamy podjął się trudu samotnego wychowania aż szóstki dzieci.

Dzień Ojca szybko zyskał na popularności. W 1916 r. podczas festynu w Spotkane przemówił prezydent Woodrow Wilson. W 1924 r. święto wprowadził do kalendarza prezydent John Calvin Coolidge Jr. 42 lata później kolejny przywódca USA, Lyndon Johnson, podpisał prezydencką proklamację uznająca trzecią niedzielę czerwca Dniem Ojca. Z kolei w 1972 r. prezydent Richard Nixon zatwierdził święto oficjalnym aktem prawnym.

W Polsce po raz pierwszy Dzień Ojca obchodzono 23 czerwca 1965 r.