Dzień Ratownictwa Medycznego - święto polskiego ratownictwa medycznego, po raz pierwszy obchodzone 13 października 2006 w Wyszkowie w województwie mazowieckim. Zostało ono powołane Ustawą z dn. 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Patronem święta jest błogosławiony Gerard - założyciel zakonu szpitalników.

Obchody Dnia Ratownictwa są bardzo dobrą okazją do przemyśleń i dyskusji. Jest to czas, w którym warto zwrócić uwagę wszystkich na potrzebę edukacji w zakresie pierwszej pomocy. Pierwsza pomoc w Polsce jest ciągle traktowana pobieżnie.  Gdy dochodzi do sytuacji zagrażającej życiu, świadkowie zdarzenia nie podejmują żadnych czynności poza wezwaniem służb ratowniczych. Często tłumaczą się, że nie chcieli zaszkodzić, lub pogorszyć sytuacji. Warto zadać sobie w tym momencie jedno ważne pytanie. Czy osobie która przestała oddychać, ma NZK (nagłe zatrzymanie krążenia), można jakoś zaszkodzić??

Przy okazji tak ważnego święta pragniemy zaprosić Państwa do udziału w bezpłatnym szkoleniu z zakresu obsługi AED i z zasad udzielania pierwszej pomocy, które odbędzie się20-11-2017 w Urzędzie Miasta i Gminy Szczucin w sali narad od godziny 8:00 – 12:30.

Szkolenie realizowane jest w związku z I edycją Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego pn.  „Bezpieczny powiat dąbrowski z AED – każdy może uratować bezcenny dar – ludzkie życie".  Projekt zakłada zakup przenośnego defibrylatora AED, który zostanie usytuowany na zewnątrz budynku Urzędu Miasta i Gminy Szczucin.

Wszystkich zainteresowanych udziałem w szkoleniu prosimy o zapisywanie się do dnia 2017‑10-31
w Urzędzie Miasta i Gminy Szczucin ( na Dzienniku Podawczym) lub telefonicznie 14-643-62-78.
Liczba miejsc ograniczona decyduje kolejność zgłoszeń.