Uroczyste obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność.
11 listopada 2018 r był świętem szczególnym dla każdego Polaka – obchodziliśmy wspólnie 100. rocznicę odzyskania  przez Polskę niepodległości.
W Naszej Gminie równie uroczyście świętowano tą wyjątkową rocznicę.  
Obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Szczucinie, rozpoczęły się 10 listopada koncertem „MUZYCZNE ZADUSZKI” w sali widowiskowej Muzeum Drogownictwa w Szczucinie. W koncercie wystąpili: Jerzy Durał – lider zespołu ZIYO, Wojtek Klich, zespół 40 % Bluesa, Paweł Mazur, Jarek Tucki, Adrian Pawelski i zespół Komarańcze. 
11 listopada w samo południe w kościele parafialnym w Szczucinie rozpoczęto uroczystości wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego. W ten sposób dołączyliśmy do akcji „Niepodległa do hymnu”, której celem było zachęcenie wszystkich do wspólnego odśpiewania hymnu państwowego. Kolejnym punktem obchodów była część artystyczna przygotowana przez Samorządowe Centrum Kultury i Bibliotek w Szczucinie. Wystąpił chór „Clave de sol” z Samorządowego Centrum Kultury i Bibliotek w Szczucinie, który wykonał pieśń „Ave Maria” i cztery utwory Stanisława Moniuszki: „Ruina – Sonety Krymskie”, „Kozak”, „Jak lilija” i „Mazur” z opery „Straszny Dwór”. Część artystyczną prowadziła dyrektor SCKiB w Szczucinie Krystyna Szymańska, która podkreśliła związki muzyki Stanisława Moniuszki z dziedzictwem kulturowym kraju i kształtowaniem postaw patriotycznych.
Następnie rozpoczęła się Msza Święta. W uroczystej procesji z darami szli mieszkańcy w strojach historycznych, przedstawiających postacie: Mieszka i Dąbrówki, Świętego Stanisława i Błogosławioną Karolinę Kózka, Krakowiaka i Krakowiankę, Świętą Faustynę i Błogosławionego Edmunda Bojanowskiego, Świętego Szymona z Lipnicy i Błogosławioną Hannę Chrzanowską, małżeństwo z dziećmi, ks. Ignacego Skorupkę i ks. Piotra Skargę. Na zakończenie mszy świętej wspólnie odśpiewano „Boże coś Polskę”.