Obchody 79. Rocznicy Wydarzeń Wrześniowych

W niedzielę 30 września przy pięknej i słonecznej pogodzie w Szczucinie odbyły się obchody rocznic wrześniowych. W roku 100-nej Rocznicy Odzyskania Niepodległości wyjątkowo uroczyste. W scenerii odremontowanej przez samorząd gminy Kwatery Pamięci z Orłem w koronie, na którą oczekiwał kilkadziesiąt lat.
 
Organizatorami uroczystości byli Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski, Burmistrz Szczucina Andrzej Gorzkowicz oraz Forum Promocji i Wizerunku Gminy Szczucin.
Uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia z  czasów II Wojny Światowej rozpoczęła  Mszą Św. w Kościele parafialnym pw. Św. Marii Magdaleny w Szczucinie, która została odprawiona w intencji poległych za ojczyznę.
 
Następnie uczestnicy obchodów 79. rocznicy wydarzeń wrześniowych prowadzeni przez orkiestrę dętą Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczucinie udali się pod Kwaterę Pamięci Narodowej gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.
W uroczystości udział wzięli m.in. Poseł na Sejm RP Wiesław Krajewski, Radni Sejmiku Województwa Małopolskiego Bolesław Łączyński oraz Adam Kwaśniak, Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski, Wicestarosta Marek Kopia, Burmistrz Szczucina Andrzej Gorzkowicz, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Szczucinie Agnieszka Beker, Sekretarz Gminy Szczucin Kazimierz Tęczar, Komendant Komisariatu Policji w Szczucinie Bogumił Jedynak, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej Krzysztof Kolarczyk, dyrektorzy szkół i instytucji z Powiatu Dąbrowskiego oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy.
Zgromadzonych na Manifestacji Patriotycznej pod Kwaterą Pamięci powitał w imieniu organizatorów Burmistrz Szczucina Andrzej Gorzkowicz. 
Miejsce, w którym się znajdujemy jest niemym świadkiem tragedii, która wydarzyła się 12 września 1939 r. To nasz Szczuciński Wieluń i Westerplatte. To miejsce pamięci poległych mieszkańców naszej gminy ale i miejsce wspomnienia najbardziej tragicznej wojny ubiegłego stulecia – podkreślił w swoim przemówieniu Burmistrz.
W czasie remontu Kwatery Pamięci przed którą odbywały się uroczystości, odnaleziono kapsułę, którą przed 18–oma laty złożono u podnóża tego monumentu, jako hołd pomordowanym żołnierzom w 60 rocznicę mordu Katyńskiego. 
Kapsuła zawierała ziemię katyńską i akt erekcyjny lecz niestety uległa zniszczeniu. Ze względu na szacunek dla  inicjatywy naszych bliskich, którzy pamiętali o tym strasznym wydarzeniu zebrano resztki tej ziemi i umieszczono ją w nowej kapsule, a tą odnalezioną przekazano do kącika historycznego Szkoły Podstawowej w Szczucinie. 
W odnowionym pomniku, wykonano miejsce do złożenia w nowej kapsule ziemi Katyńskiej i informacji o tamtych i dzisiejszych działaniach. 
 
Burmistrz Szczucina w asyście Przewodniczącej Rady Miejskiej oraz ks. Proboszcza Zygmunta Warzechy podczas uroczystości złożyli w nim nową kapsułę. 
Przemówienie okolicznościowe wygłosił również Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski, w którym nawiązał do tragedii jaka miała miejsce 12 września 1939 roku w budynku szkoły powszechnej w Szczucinie.
Następnie odbyło się uroczyste złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przed Kwaterą Pamięci Narodowej przez wszystkie licznie przybyłe delegacje urzędów, instytucji, stowarzyszeń i organizacji.
Jak zawsze z ogromną  sympatią uczestników obchodów spotkały się delegacje z przedszkoli, widok najmłodszych członków uroczystości oddających hołd poległym poruszył każdego.
Część artystyczną przygotowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Szczucinie pod kierunkiem Pań: Bożeny Mazur, Renaty Domińczak i Barbary Czai.
Na zakończenie Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Adam Kwaśniak odczytał list wystosowany przez Marszałka Województwa Małopolskiego Jacka Krupę.