Pamiętamy… 73. rocznica Powstania Warszawskiego

Jak co roku syreny alarmowe przypomną 1 sierpnia o godzinie wybuchu powstania warszawskiego. Jednominutowy, ciągły sygnał o 17.00 - godzinie "W" - uczci pamięć ofiar zrywu. W naszej Gminie o godzinie 17:00 zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze przed pomnikiem ofiar zbrodni dokonanej przez Niemców we IX 1939 r.

73 lata temu tysiące uczestników powstania przelało krew w walce o wolną Polskę.

Powstanie Warszawskie to wielka data w historii nie tylko Polski, ale i Europy. Była to największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Działania zbrojne zorganizowano w ramach akcji “Burza”.

Wszystko zaczęło się 1 sierpnia 1944 r., nierówna walka trwała 63 dni. Po latach nieludzkiej i zbrodniczej okupacji niemieckiej, która każdego dnia przynosiła nowe zbrodnie - warszawiacy chwycili za broń.

Bitwa o Warszawę przyniosła zagładę miasta, śmierć około 150 tys. osób i wypędzenie reszty mieszkańców stolicy.

Na skutek walk powstańczych oraz systematycznego wyburzania miasta przez Niemców uległa zniszczeniu większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym setki bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej. Powstanie warszawskie uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski.