Pies na służbie

29 kwietnia obchodziliśmy  Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego.  Dzień ten został ustanowiony przez IRO (The International Rescue Dog Organisation) w 2008 roku i od tamtej pory, każdego roku w ostatnią niedzielę kwietnia jest świętowany przez ratowników z psami poszukiwawczo-ratowniczymi. W Polsce w służbach mundurowych i ratowniczych pracuje 1995 psów, z czego aż połowa w Policji, a 184 w Państwowej Straży Pożarnej oraz jednostkach ochotniczych - wynika z raportu „Pies na służbie” przeprowadzonego na zlecenie Royal Canin Polska.

Dominującą rasą wśród psów na służbie są owczarki niemieckie, które stanowią ponad połowę wszystkich zwierząt. Innymi popularnymi rasami są owczarki belgijskie, labrador retrievery, golden retrievery oraz owczarki holenderskie.

Z okazji Dnia Psa Ratowniczego w Polsce odbywa się coraz więcej imprez organizowanych przez grupy poszukiwawczo-ratownicze, w trakcie których można poznać czworonożnych ratowników oraz ich przewodników, jak również poznać specyfikę działań grup ratowniczych.