Sukces sołectw Suchy Grunt i Brzezówka!!!

W dniu 27 sierpnia br. na obiekcie sportowym w Bolesławiu odbyło się już po raz dziewiąty „Święto Powiśla Dąbrowskiego – Dożynki Powiatowe i Targi Gospodarcze", promujące polskie rolnictwo i przedsiębiorczość. Rolnicy naszego powiatu wyrazili wdzięczność za udane zbiory i dar chleba. Zaprezentowały się również przedsiębiorstwa i instytucje, zarówno z regionu jak i całego województwa małopolskiego.

Organizatorami tegorocznych uroczystości byli Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego i Gmina Bolesław. Gospodarzami imprezy byli: Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski oraz Wójt Gminy Bolesław Kazimierz Olearczyk.

Obchody rozpoczęły się od Mszy Świętej dziękczynnej za tegoroczne plony oraz w intencji rolników i wszystkich mieszkańców Powiśla Dąbrowskiego, w kościele parafialnym p.w. św. Wojciecha w Bolesławiu, której przewodniczył Ks. Proboszcz Józef Radłowski w asyście księży z dekanatu dąbrowskiego i szczucińskiego. Okolicznościową homilię wygłosił Proboszcz Parafii Św. Magdaleny w Szczucinie Ks. Zygmunt Warzecha.

Następnie korowód dożynkowy przeszedł na plac boiska sportowego, gdzie powitano zgromadzonych gości rozpoczynając część oficjalną.

Święto Powiśla Dąbrowskiego jest to niezwykle ważne wydarzenie i jedyna impreza tego typu na naszym terenie, która pozwala rolnikom na promocję produktów regionalnych, a zgodnie z kilkuletnią tradycją lokalni twórcy maja możliwość zaprezentować rękodzieło oraz folklor. Jest to również powód do radości po skończonym okresie ciężkiej pracy i okazja do podziękowania za pomyślnie zakończone żniwa. Symbolicznym zwieńczeniem zebranych plonów są tradycyjne wieńce dożynkowe przynoszone podczas Mszy Świętej jako dar ołtarza. Tym gestem rolnicy naszego powiatu wyrażają wdzięczność za udane zbiory i dar chleba.

Wieniec sołectwa Suchy Grunt z gminy Szczucin zajął I miejsce w kategorii wieńca współczesnego, natomiast wieniec z Brzezówki miejsce II w tej samej kategorii. Jest to ogromny sukces i wielkie wyróżnienie dla całej naszej gminy.

Warto zaznaczyć, że w konkursie na ośpiewanie wieńca żniwnego bardzo dobrze zaprezentowała się zespół „Wiślanie” zajmując III miejsce.

Stoisko wystawowe Gminy Szczucin przygotowane przez Samorządowe Centrum Kultury i Bibliotek prezentowało dorobek artystyczny i kulturalny naszej gminy. Na stoisku można było podziwiać rękodzieła: Lucyny Kozaczka, Iwony Bielaszki-Podsady, Urszuli Bełzowskiej, Jadwigi Kłagisz. Atrakcją naszego stoiska z pewnością były smakołyki przygotowane przez Panie ze Stowarzyszenia  Mieszkańców Wsi Wola Szczucińska w składzie: Janina Gierczyńska, Halina Chrabąszcz, Zofia Gaj, Ewa Łuszcz, Agata Kica. Skosztować można było między innymi: orzeszków szpinakowych, muszelek faszerowanych, placków na blasze, rogalików różanych, sernika oraz cieszącego się dużym powodzeniem piernika.

W części artystycznej naszą gminę reprezentował Chór Clave de sol pod dyrekcją Pani Ilony Mach wraz z Piotr Niedojadło.

WYNIKI KONKURSÓW:

W kategorii wieńców tradycyjnych nagrodzono 6 wieńców, przygotowanych przez następujące grupy wieńcowe:

I miejsce ex aequo – Gmina Radgoszcz
I miejsce ex aequo – sołectwo Strojców (gm. Bolesław)
II miejsce ex aequo – Gmina Bolesław
II miejsce ex aequo – sołectwo Zalipie (gm. Olesno)
III miejsce ex aequo – Gmina Gręboszów
III miejsce ex aequo – sołectwo Laskówka Chorąska (gm. Dąbrowa Tarnowska)

Wieńce współczesne oceniano zgodnie z następującymi kryteriami: pomysłowość wykonania (technika wykonania, kształt), bogactwo użytych elementów, staranność wykonania i stopień trudności oraz ogólny wygląd zewnętrzny (walory estetyczne, kompozycja, kształt).

W tej kategorii wieńców nagrody otrzymały następujące grupy wieńcowe:

I miejsce – sołectwo Suchy Grunt (gm. Szczucin)
II miejsce – sołectwo Brzezówka (gm. Szczucin)
III miejsce ex aequo – Grupa Wieńcowa Mędrzechów
III miejsce ex aequo – sołectwo Wola Mędrzechowska (gm. Mędrzechów)

Konkurs na Ośpiewanie Wieńca:
I Miejsce ex aequo – Gmina Gręboszów
I Miejsce ex aequo – Gmina Mędrzechów
II Miejsce – Gmina Dąbrowa Tarnowska
III Miejsce ex aequo – Gmina Bolesław
III Miejsce ex aequo – Gmina Szczucin
Wyróżnienia: Gmina Olesno i Gmina Radgoszcz

Konkurs na Najciekawsze Stoisko Wystawowe:
I Miejsce ex aequo – Koło Gospodyń Wiejskich w Mędrzechowie –  z nagrodą 400 zł
I Miejsce ex aequo – Firma Radbet Krychniak – z nagrodą 400 zł
II Miejsce ex aequo – Koło Gospodyń Wiejskich Wola Mędrzechowska– z nagrodą 300 zł
II Miejsce ex aequo – Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – z nagrodą 300 zł
III Miejsce ex aequo – Środowiskowy Dom Samopomocy w Dąbrowicy (działający przy Stowarzyszeniu „Otwarte Serce” Rodziców, Opiekunów i Przyjaciół na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w Szczucinie) – z nagrodą 200 zł
III Miejsce ex aequo – Firma „Tarsmak” Gadek i Wspólnicy z nagrodą 200 zł
Wyróżnienie – Powiatowy Urząd Pracy z nagrodą 100 zł
Wyróżnienie – Zakład Produkcyjno Handlowo Usługowy Stanisław Chrabąszcz z nagrodą 100 zł

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.