Święta Majowe w Gminie Szczucin

Obchody Świat Majowych w naszej gminie rozpoczęły się 2 maja w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 11:00 na rynku w Szczucinie uroczystym podniesieniem flagi państwowej przez harcerzy ze Szkoły Podstawowej w Szczucinie.

Wszystkich zgromadzonych powitał Burmistrza Szczucina Jan Sipior, który w swoim wystąpieniu podkreślił jak ważne jest to aby utożsamiać się z naszymi barwami narodowymi.

Następnie głos zabrał Wicestarosta Powiatu Dąbrowskiego Krzysztof Bryk.

Kolejnym punktem obchodów Święta Flagi był Rajd Rowerowy Biało-Czerwonej, który został zorganizowany już po raz VI. Tegoroczny rajd zainaugurował obchody 10. Rocznicy Odzyskania Praw Miejskich przez Szczucin. Przed startem każdy uczestnik otrzymał flagę, którą zostały przyozdobione rowery oraz drobne gadżety promocyjne.

Na mecie, która zlokalizowana była w Parku w Szczucinie na uczestników czekało wiele atrakcji miedzy innymi dmuchane zjeżdżalnie dla najmłodszych.

W tej edycji rajdu wzięło udział prawie 200 uczestników.

W piątek 3 maja uroczystości obchodów 228. rocznicy uchwalenia konstytucji rozpoczęła uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny w Kościele Parafialnym w Szczucinie o godz. 11:00. W mszy świętej przy akompaniamencie Orkiestry Dętej przy OSP w Szczucinie uczestniczyły władze samorządowe, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy Naszej Gminy.

Obchody 3 majowe z gorącymi sercami rozpoczęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Szczucinie oraz trzy chóry działające przy SCKiB - chór Unisono, Clave de sol oraz chór Prima Volta. Wzruszający spektakl słowno - muzyczny odbył się w naszym pięknym kościele pod wezwaniem Marii Magdaleny. Oprawę słowno – muzyczną przygotowała p. Ilona Mach. Scenografię i oprawę plastyczną p. Renata Sokołowska, p. Ewelina Niewiadomska-Burzec oraz p. Alicja Adamczyk. Wszystkim twórcom tego pięknego dzieła z całego serca dziękujemy.

Po nabożeństwie w asyście pocztów sztandarowych i orkiestry wszyscy uczestnicy uroczystości przemaszerowali do budynku „Kany” gdzie odbyła się oficjalna część obchodów. Ostatnia część obchodów rozpoczęła się odegraniem hymnu państwowego po którym z okolicznościowym przemówieniem wystąpił Burmistrz Szczucina Jan Sipior.

Uroczystość zakończyła się prezentacją Orkiestry Dętej pod batutą Jarosława Dzięgla

Sztandary pochylili:

 1. Zespół Szkolno-Przedszkolny im. I Armii Wojska Polskiego w Borkach z odziałem gimnazjalnym

 2. Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Szczucinie z odziałem gimnazjalnym

 3. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Zabrniu

 4. Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Marii Kozaczkowej w Skrzynce z odziałem gimnazjalnym w Radwanie

 5. Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Stanisława Klimczaka w Słupcu

 6. Ochotnicza Straż Pożarna w Szczucinie

 7. Ochotnicza Straż Pożarna w Zabrniu

 8. Ochotnicza Straż Pożarna w Słupcu

 9. Ochotnicza Straż Pożarna w Laskówce Delastwoskiej

 10. Cech Rzemiosł Różnych

 11. Rycerstwo Niepokalanej

 12. Ludowy Klub Sportowy „Wisła” Szczucin