Wesele na Rynku w Szczucinie

W sobotę 2 września, o godz. 14 na rynku w Szczucinie odbyło się VI. Narodowe Czytanie. 
 
Narodowe Czytanie to prowadzona od 2012 r. ogólnopolska akcja publicznego czytania wybitnych polskich dzieł literackich. Jej celem jest propagowanie bogactwa polskiej literatury, popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę i wzmacnianie narodowej tożsamości. Podczas poprzednich edycji wspólnie czytano "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, "Trylogię" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa i "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza.
 
Narodowe Czytanie "Wesela" w Szczucinie zostało zorganizowane w formie inscenizacji przez Samorządowe Centrum Kultury i Bibliotek. 
Po przywitaniu wszystkich gości przez Panią Dyrektor SCKiB Krystynę Szymańską, uroczystej inauguracji akcji dokonał Burmistrz Szczucina Andrzej Gorzkowicz odczytując List Prezydenta RP Andrzeja Dudy rozpoczynając Narodowe Czytanie.
Impreza odbyła się w pięknie zaaranżowanej scenerii. Publiczność mogła posłuchać tekstów słynnego dramatu oraz obejrzeć krótką inscenizację w wykonaniu naszych mieszkańców, którzy w ludowych strojach z pasją oraz zaangażowaniem prezentowali swoje kwestie. Nie zabrakło także oprawy muzycznej w wykonaniu kapeli Wiślanie.
Organizatorzy dołożyli wszelkich starań, aby przybyli goście mogli wczuć się w nastrój i tematykę utworu. 
Mimo niepewnej pogody publiczność dopisała, a ich zaangażowanie i wspaniała atmosfera pokazuje, że takie akcje jak Narodowe Czytanie rzeczywiście mają sens.