Wieczór kolęd w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Zabrniu

„Gdzie słyszysz śpiew tam wstąp,

tam ludzie dobre serca mają,

bo ludzie źli, ach wierzaj mi,

Ci nigdy nie śpiewają.”

                                       Wolfgang Goethe

 

            Rodzinne śpiewanie kolęd to jeden z najpiękniejszych polskich zwyczajów świątecznych. Wspólne śpiewanie łączy i raduje, co stanowi istotę Świąt Bożego Narodzenia.

Kolędy nie tylko należą do naszej historii lecz tworzą naszą historię narodową i chrześcijańską. Kolędy nikogo nie pozostawiają obojętnym, u każdego z nas są źródłem mniej lub bardziej głębokich przeżyć. Wspólne śpiewanie kolęd łączy pokolenia. Trzeba abyśmy tego bogactwa nie zgubili. Dlatego też 12.01.2020 r. w Szkole Podstawowej w Zabrniu miało miejsce niezwykłe, pełne ciepła i magii wydarzenie - „Wieczór kolęd”, które staje się naszą tradycją i cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W tym wyjątkowym wydarzeniu udział wzięli:

- Starosta Powiatu Dąbrowskiego p. Krzysztof Bryk
- Z-ca Burmistrza Szczucina p. Tomasz Bełzowski
- Proboszcz Parafii Zabrnie ks. Marek Łopatka
- Radny Powiatu Dąbrowskiego p. Andrzej Urbanik
- Przewodniczący Rady Miejskiej Szczucina p. Antoni Radłowski
- Radni Rady Miejskiej: p. Lucyna Szot, p. Franciszek Furgał, p. Józef First
- dyrektor Szkoły Podstawowej w Woli Mędrzechowskiej p. Zofia Ziobro
- Sołtysi: p. Marzena Noga, p. Krzysztof Kopciński, p. Grzegorz Korbaś, p. Zofia Kapel
- Grono Pedagogiczne, nauczyciele emerytowani, uczniowie, mieszkańcy Zabrnia, Brzezówki, Suchego Gruntu i okolicznych miejscowości.
            Witając zebranych Dyrektor Szkoły p. Genowefa Dzięgiel podziękowała za tak liczne przybycie i podkreśliła, że śpiewanie kolęd i pastorałek to piękny polski zwyczaj, który nasza szkoła podtrzymuje. Zwróciła też uwagę na to, że kolędy przepełnione są ciepłem, dobrem
i miłością – tym wszystkim czego każdy z nas potrzebuje. Przytaczając słowa patrona naszej szkoły Jana Pawła II „Narodzony Jezus – to miłość, która pozostaje i przemienia każdego człowieka”, życzyła wszystkim szczęścia rodzinnego i błogosławieństwa Bożego w Nowym Roku.
            Następnie głos zabrali składając noworoczne życzenia: proboszcz parafii Zabrnie ks. Marek Łopatka, Starosta Powiatu Dąbrowskiego p. Krzysztof Bryk, Z-ca Burmistrza Szczucina p. Tomasz Bełzowski.
            W wypełnionej po brzegi sali gimnastycznej w skupieniu, w świątecznej scenerii,
z nastrojowym światłem i płonącymi lampionami rozpoczęło się wspólne kolędowanie. Nastrój jaki towarzyszył temu wydarzeniu spowodował, że jeszcze na moment każdy mógł wrócić myślami do wieczoru wigilijnego i w gronie przyjaciół zaśpiewać wspólnie kolędy. Mali wykonawcy stanęli na wysokości zadania, pozwalając słuchaczom przeżyć chwile radości, miłych wspomnień i wielu wspaniałych doznań.
            Program słowno-muzyczny połączony ze wspólnym śpiewem przygotowali uczniowie pod kierunkiem p. Teresy Piekielniak, p. Katarzyny Wacławskiej i p. Lucyny Szot. Uroczystość uświetniał też występ chóru szkolnego, którego opiekunem jest p. Barbara Czaja.
Nie odbyło się też bez zespołu muzycznego w składzie: p. Andrzej Jędo, p. Mariusz Jędo, p. Marek Płaczek, p. Jarek Dzięgiel, Piotr Furgał, p. Marek Płaczek, p. Mateusz Płaczek, p. Paweł Łabuz, który zachęcał zebranych gości do wspólnego śpiewania i powodował, że rozbrzmiewała wspaniała muzyka. Pani Marlena Cieślak przygotowała prezentację multimedialną, która współgrała
z montażem słowno-muzycznym. Rodzice jak zwykle bardzo zaangażowali się w organizację tego radosnego spotkania: pomogli w dekorowaniu sali, upiekli wyśmienite ciasta i niestrudzenie serwowali kawę i herbatę.
            Kolędowanie jest jak wspólna modlitwa, uwielbianie Boga a zarazem to piękna tradycja. Wspólne śpiewanie kolęd czy pastorałek łączy pokolenia. Warto pielęgnować ten piękny polski zwyczaj i przekazywać go dzieciom. Należy też przypominać, że „Boże Narodzenie to święty czas, to radosny czas” oraz „by zobaczyć ile serca jest w nas.”
            Dziękujemy za liczne przybycie i wspólne kolędowanie. Z roku na rok jest nas coraz więcej, a atmosfera przypomina zacisze domowe. Zapraszamy do następnego kolędowania za rok.