Wyróżniony za walkę o niepodległość Ojczyzny

W dniu 23 listopada 2017 roku w Urzędzie Miasta Szczucin Wicewojewoda Małopolski Pan Józef Gawron w imieniu Prezydenta RP wręczył Panu Franciszkowi Kuładze z Brzezówki Złoty Krzyż Zasługi zawnioskowany przez Urząd d/s. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

- To dla nas wielki zaszczyt, ale również niepowtarzalna lekcja historii - móc słuchać relacji tak znamienitego świadka, który uczestniczył osobiście w tej ciężkiej próbie, przed którą musiała stanąć nasza Ojczyzna. Dziękuję Panu Franciszkowi Kuładze za wszystkie zasługi dla Rzeczypospolitej, bo to dzięki odważnym postawom naszych żołnierzy możemy dziś cieszyć się wolną Polską – podkreślał wicewojewoda.

Pan Franciszek Kułaga s. Jana i Elżbiety zd. Frącz urodził się 09 listopada 1916 roku w Radwanie gmina Szczucin. Po ukończeniu szkoły Podstawowej w Radwanie pracował w gospodarstwie rolnym rodziców. W listopadzie 1938 roku został powołany do Wojska, służył 19 Pułku Ułanów Wołyńskich, tam zastał go wybuch II wojny światowej. Brał udział w bitwie pod Mokrą gdzie został ranny. Dostał się do niewoli niemieckiej jednak udało mu się uciec z transportu , uciekł w okolicach Dębicy. Całą wojnę pracował w Szczucinie.

28.08.1945 roku wziął ślub z Marią Kupiec z Brzezówki jednak wcześnie owdowiał, sam zajmował się wychowaniem pięciorga dzieci. Doczekał się ośmioro wnucząt i 15 prawnucząt. Całe życie zawodowe prowadził swoje gospodarstwo rolne. Był sołtysem wsi Brzezówka i długoletnim członkiem Rady Nadzorczej Banku Spółdzielczego w Szczucinie. 15 marca 1989 r. odznaczony został medalem za udział w Wojnie Obronnej 1939 r. 17 listopada 2000 roku został mianowany na podporucznika Wojska Polskiego natomiast 18 września 2013 r. został mianowany na stopień Kapitana.