Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Gmina Szczucin

Wsparcie dla hodowców trzody chlewnej poszkodowanych przez ASF

Utworzono dnia 27.09.2021

W dniu 20 sierpnia br. odbyło się spotkanie w którym udział wzięli Ryszard Pagacz Wicewojewoda Małopolski, lek. wet. Grzegorz Kawiecki Zastępca Małopolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, Krzysztof Bryk Wicestarosta, lek. wet. Jacek Janas Powiatowy Lekarz Weterynarii w Dąbrowie Tarnowskiej oraz rolnicy z terenu gminy Szczucin. Podczas niego Ryszard Pagacz Wicewojewoda Małopolski zobowiązany został do wystąpienia do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w celu uzyskania pomocy dla rolników poszkodowanych przez ASF.

Efektem podjętych starań jest informacja otrzymana z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi której szczegóły przedstawiamy poniżej.

W związku z sytuacją epizootyczną w zakresie ASF, która dotyczy w szczególności hodowców świń zostały podjęte przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi działania na rzecz pomocy rolnikom. Uruchomiony został zintegrowany program wsparcia dla rolników i hodowców świń w związku z ASF tj. „Program wsparcia gospodarstw utrzymujących świnie”. Program obejmuje już istniejące lub zmodyfikowane instrumenty zapewniające realizację działań zarówno prewencyjnych, jak i wspierających odbudowę gospodarstw dotkniętych skutkami występowania ASF w Polsce.

Pomoc dla rolników w ramach tego programu obejmuje:

  • bioasekurację gospodarstw,
  • eliminację następstw zjawiska zaniżonej wyceny skupu żywca w strefach ASF,
  • odsłonę zaciągniętych zobowiązań cywilnoprawnych,
  • odbudowę pogłowia świń,
  • wsparcie w zakresie przetwórstwa i skracania łańcucha dostaw.

Szczegółowe informacje dotyczące przedmiotowego programu są dostępne na stronie podmiotowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pod adresem: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/asf--rusza-program-wsparcia-gospodarstw-utrzymujacych-swinie

Jednym z elementów tego programu jest wyrównanie kwoty obniżonego dochodu uzyskanej przez producenta świń w następstwie zaniżonej ceny skupu żywca w strefach ASF, na co przeznaczonych zostało z budżetu państwa 150 mln zł. Nabór wniosków na ten instrument został ogłoszony przez Agencję w sierpniu 2021 r. i obejmie sprzedaż świń począwszy od IV kwartału 2020 r.

Źródło: https://powiatdabrowski.pl/aktualnosci/wsparcie-dla-hodowców-trzody-chlewnej-poszkodowanych-przez-asf.html

Biuletyn Informacji Publicznej

Szczucin Kamera On-line

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Imieniny

Komunikaty i ostrzeżenia

Przytulisko "Reksio"

Informator SMS

Gazeta Szczucińska

Małopolska

Deklaracja dostępności

 

Ekointerwencja

Jakość powietrza