Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Gmina Szczucin

Renowacja kapliczek

Utworzono dnia 21.12.2022

W ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, z pomocy otrzymanej z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie, Gmina Szczucin zrealizowała projekt w miejscowościach Szczucin i Słupiec pn. „Prace renowacyjne przy kapliczce Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej z Lourdes z 1900 roku na stawie i przy przydrożnej figurze Krzyża z 1838 roku na obszarze gminy Szczucin.”.

Samorząd od dawna dba o odrestaurowanie przydrożnych kapliczek, które są niezwykle ważnym elementem materialnego dziedzictwa kulturowego.

Kapliczki, krzyże i figury przydrożne, to arcydzieła sztuki ludowej wpisane w krajobraz tak harmonijnie, że prawie ich obecności nie zauważamy, mijając je, przechodząc obok. Są one małymi formami architektury które, wyrosły z potrzeb duchowych mieszkańców polskiej wsi, są ściśle związane z jego religijnością. Są wyrazem tradycji chrześcijańskiej, troski o wartości moralne i duchowe. Są także bożymi i ludowymi pomnikami, znakami pamięci, niepisaną kroniką lokalnej społeczności, śladem „wielkiej historii” widzianej z perspektywy wioski, tj. małego lokalnego środowiska.

Z całą pewnością są skarbem zasługującym na ochronę dlatego odrestaurowano i przywrócono w krajobrazie Gminy Szczucin kapliczkę na stawie z 1900 roku Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej z Lourdes oraz przydrożną figurę Krzyża z 1838 roku w miejscowości Słupiec. Kapliczki będące naszym dziedzictwem kulturowym, będące wartością zarówno materialną, jak i duchową, którą należy zachować dla przyszłych pokoleń, gdyż stanowią część składową naszej kultury i historii.

Prace renowacyjne i konserwatorskie określone zostały przez Konserwatora Zabytków po gruntownej analizie ubytków i start na materiale oraz analizie historycznej, a także pozytywnie zaopiniowane przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie.

Galeria zdjęć

Utworzono dnia 21.12.2022, 13:25

Biuletyn Informacji Publicznej

Portal Interesanta

Bocian Słupiec

POMOC DLA UKRAINY/Допомога Україні

 

 

Szczucin Kamera On-line

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Imieniny

Kalendarz Imprez Gminnych

Komunikaty i ostrzeżenia

Przytulisko "Reksio"

Informator SMS

Gazeta Szczucińska

Małopolska

Deklaracja dostępności

 

Ciepłe Mieszkanie

Ekointerwencja

Jakość powietrza

Komunikaty dot. Cyberbezpieczeństwa

Badania ankietowe w Małopolsce

Fundusz Dróg Samorządowych

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych

Polski Ład

Małopolskie OSP 2022