W ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, z pomocy otrzymanej z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie, Gmina Szczucin zrealizowała projekt w miejscowościach Szczucin i Słupiec pn. „Prace renowacyjne przy kapliczce Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej z Lourdes z 1900 roku na stawie i przy przydrożnej figurze Krzyża z 1838 roku na obszarze gminy Szczucin.”.
Samorząd od dawna dba o odrestaurowanie przydrożnych kapliczek, które są niezwykle ważnym elementem materialnego dziedzictwa kulturowego.
Kapliczki, krzyże i figury przydrożne, to arcydzieła sztuki ludowej wpisane w krajobraz tak harmonijnie, że prawie ich obecności nie zauważamy, mijając je, przechodząc obok. Są one małymi formami architektury które, wyrosły z potrzeb duchowych mieszkańców polskiej wsi, są ściśle związane z jego religijnością. Są wyrazem tradycji chrześcijańskiej, troski o wartości moralne i duchowe. Są także bożymi i ludowymi pomnikami, znakami pamięci, niepisaną kroniką lokalnej społeczności, śladem „wielkiej historii” widzianej z perspektywy wioski, tj. małego lokalnego środowiska.
Z całą pewnością są skarbem zasługującym na ochronę dlatego odrestaurowano i przywrócono w krajobrazie Gminy Szczucin kapliczkę na stawie z 1900 roku Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej z Lourdes oraz przydrożną figurę Krzyża z 1838 roku w miejscowości Słupiec. Kapliczki będące naszym dziedzictwem kulturowym, będące wartością zarówno materialną, jak i duchową, którą należy zachować dla przyszłych pokoleń, gdyż stanowią część składową naszej kultury i historii.
Prace renowacyjne i konserwatorskie określone zostały przez Konserwatora Zabytków po gruntownej analizie ubytków i start na materiale oraz analizie historycznej, a także pozytywnie zaopiniowane przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie.