Szanowni Państwo Mieszkańcy Gminy Szczucin,
obowiązująca uchwała antysmogowa dla Małopolski, po zmianie z 2022 r. nakłada obowiązek wymiany pieców pozaklasowych i kotłów poniżej 3. klasy do 30 kwietnia 2024 roku.
Kotły 3. lub 4. klasy trzeba wymienić do końca 2026 roku, natomiast kocioł 5 klasy zakupiony przed 1 lipca 2017 r., można używać do końca jego żywotności.
Wszystkie nowo instalowane urządzenia na paliwa stałe muszą spełniać wymagania ekoprojektu, posiadać automatyczny podajnik paliwa i nie można w nich montować rusztu awaryjnego (z wyjątkiem pieców zgazowujących drewno).
Możliwe do zainstalowania kotły z ekoprojektu dostępne są pod adresem:
Przy korzystaniu z ogólnopolskiej listy należy pamiętać, że:
- w Małopolsce nie jest dopuszczone instalowanie kotłów z ręcznym załadunkiem paliwa (bez automatycznego podajnika). Wyjątek stanowią jedynie kotły zgazowujące.
- do instalacji kotłów na węgiel / ekogroszek nie można uzyskać dofinansowania.
Spalanie węgla niskiej jakości (muły, floty, drobny miał) oraz drewna i biomasy o wilgotności powyżej 20% jest zabronione.
Możliwości wsparcia dla przedsiębiorców w zakresie wymiany kotłów i termomodernizacji dostępne są pod adresem:
https://www.wfos.krakow.pl/oferta/wedlug-rodzaju-wnioskodawcy/przedsiebiorcy/ochrona-powietrza/
Osoby fizyczne mogą skorzystać z Programu Czyste Powietrze.
Wszystkich chętnych do wymiany starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych zapraszamy do Urzędu Miasta i Gminy w Szczucinie, w którym działa Gminny Punkt Konsultacyjno – Informacyjny Programu „Czyste Powietrze”, w godzinach pracy urzędu do pokoju nr 102 (tel: 14 644 31 07).