Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Gmina Szczucin

W hołdzie bohaterom: Obchody 160. rocznicy Powstania Styczniowego

Utworzono dnia 19.06.2023

Minęło 160 lat od momentu, gdy Polacy podnieśli sztandary walki i wystąpili w obronie swojej niepodległości w Powstaniu Styczniowym. To ważne wydarzenie w historii Polski zostało uczczone podczas uroczystych obchodów w niedzielę 18 czerwca.

Powstanie Styczniowe, które wybuchło w 1863 roku, było niezwykle ważnym momentem w dążeniu Polaków do odzyskania niepodległości. Choć walka zbrojna nie przyniosła oczekiwanych rezultatów, to duch wolności i heroizm powstańców pozostawiły trwały ślad w polskiej świadomości narodowej.

W czerwcu 1863 roku Edward Dunajewski wraz z 350 strzelcami przekroczył Wisłę na wysokości wsi Łęka Żabiecka – Maniów, aby połączyć się z drugim oddziałem generała Jordana, a mianowicie oddziałem majora Jana Popiela. Po dotarciu na drugi brzeg zostali zaatakowani pod Gacami przez rosyjskich żołnierzy, którzy byli rozlokowani wzdłuż wiślanego wału. Powstańcy przystąpili do walki, jednak gwałtowna burza oraz przewaga wrogich wojsk zadecydowała o odwrocie. Od kul Moskali zginęło kilku powstańców, a pozostali dostali się do niewoli. Major Dunajewski, który próbował konno przekroczyć Wisłę, utonął wraz ze swoją tylną strażą. Jego ciało odnalazł na brzegu austriacki żołnierz. Pochowano go 24 czerwca 1863 roku, na cmentarzu parafialnym w Szczucinie.

Powstańcy z jego oddziału, którzy utonęli podczas przeprawy przez Wisłę lub zmarli z ran odniesionych w bitwie pod Gacami 20 czerwca 1863 roku spoczywają na cmentarzu parafialnym w Szczucinie. I to właśnie przy ich mogile po Mszy Świętej odbył się uroczysty apel ku czci poległych powstańców, gdzie złożono wiązanki i zapalono znicze.

Wartę honorową pełniły Orlęta Lubasz oraz Szkolna Drużyna Harcerska Feniks ze Szkoły Podstawowej w Szczucinie.

 Obchody 160. rocznicy Powstania Styczniowego nie tylko przypomniały o heroicznym okresie w historii Polski, ale także stanowiły przestrogę i inspirację dla współczesnego społeczeństwa. Ocalenie pamięci o tych wydarzeniach jest ważne, aby nie zapominać o wartościach, za które walczyli nasi przodkowie, oraz aby cenić i bronić naszą niezależność i demokrację.

Galeria zdjęć

Utworzono dnia 19.06.2023, 10:07

Biuletyn Informacji Publicznej

Portal Interesanta

Bocian Słupiec

POMOC DLA UKRAINY/Допомога Україні

 

 

Szczucin Kamera On-line

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Imieniny

Kalendarz Imprez Gminnych

Komunikaty i ostrzeżenia

Przytulisko "Reksio"

Informator SMS

Gazeta Szczucińska

Małopolska

Deklaracja dostępności

 

Ciepłe Mieszkanie

Ekointerwencja

Jakość powietrza

Komunikaty dot. Cyberbezpieczeństwa

Badania ankietowe w Małopolsce

Fundusz Dróg Samorządowych

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych

Polski Ład

Małopolskie OSP 2022