Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Gmina Szczucin

Zielony tydzień z ekodoradcą

Utworzono dnia 08.06.2022

W ramach Zielonego Tygodnia 2022, którego  hasło przewodnie w tym roku brzmi „Wspólnie zadbajmy o czyste powietrze" ekodoradca gminy Szczucin spotkał się z przedszkolakami i uczniami szkoły podstawowej. Zajęcia odbywały się zarówno w salach lekcyjnych jak i w plenerze. Podczas rodzinnego pikniku dzieci licznie uczestniczyły w rozgrywkach na wielkoformatowej grze o tematyce związanej z szeroko rozumianą ochroną środowiska. Gra w  atrakcyjny i zabawny dla dzieci sposób prezentuje zagadnienia, które mają wpływ na stan naszego środowiska. W grze przeważają pola do skakania oraz pola pytające, które – w formie krótkich zagadek -  mają na celu edukację najmłodszych mieszkańców Gminy Szczucin. Zamiast straty kolejki gracze wykonywali proste ćwiczenia fizyczne po to, żeby jak najszybciej wrócić do gry.

Podczas  zajęć w szkole podstawowej ekodoradca rozmawiał z uczniami na tematy związane z powietrzem: po co jest nam potrzebne, dlaczego czasem jest zanieczyszczone, co zanieczyszcza nasze powietrze, co my możemy zrobić, żeby powietrze w naszej okolicy było czyste. Uczniowie pracowali na kartach pracy: rozszyfrowywali tekst o smogu, rozwiązywali krzyżówki i rebusy.

Podczas spotkań w przedszkolu ekodoradca nawiązywał do przeprowadzonej w kwietniu akcji „Posprzątaj z nam Małopolskę” i problemu pozostawiania śmieci w lesie. Przedszkolaki na chwilę stały się bohaterami opowiadania i oceniały postępowanie dzieci, które po pikniku na leśnej polanie pozostawiły po sobie puste opakowania.

„Podczas spotkań z uczniami i przedszkolakami zawsze staram się tak przygotowywać zajęcia, żeby zaangażować dzieci w zabawy edukacyjne, które pozwalają na zdobywanie wiedzy w  atrakcyjny sposób. Dzięki temu dzieci uczą się nieświadomie i bez większego wysiłku.”  – mówi ekodoradca ze Szczucina.

Na zakończenie zajęć młodsi uczestnicy otrzymywali tematyczne kolorowanki nawiązujące do architektury Gminy Szczucin, dla starszych dzieci natomiast przygotowano edukacyjne zeszyty zadań.

Młodzi mieszkańcy gminy Szczucin bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach pokazując tym samym, że tematy związane z ochroną powietrza są im znane. Dzieci w młodszym wieku szkolnym są świetnymi obserwatorami przyrody, zauważają negatywne działania innych w swoim otoczeniu. Wykorzystując to zainteresowanie staramy się przekonać dzieci, że  działania każdego człowieka mają realny wpływ na stan środowiska.

Zajęcia zrealizowano  w ramach projektu LIFE-IP MALOPOLSKA / LIFE14 IPE PL 021 współfinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej.  

Zielony tydzień 2022

Utworzono dnia 08.06.2022, 12:49

Biuletyn Informacji Publicznej

POMOC DLA UKRAINY/Допомога Україні

 

 

Szczucin Kamera On-line

Bocian Słupiec

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny

Kalendarz Imprez Gminnych

Dodatek osłonowy

Komunikaty i ostrzeżenia

Przytulisko "Reksio"

Informator SMS

Gazeta Szczucińska

Małopolska

Deklaracja dostępności

 

Ekointerwencja

Jakość powietrza

Komunikaty dot. Cyberbezpieczeństwa